Montana Prep Solutions
Pricing Guide

Product Pricing

Cost per Unit

      # of Units/month

  • Over 10,000               $0.85

  • 5,001 - 10,000           $0.90

  • 1,501 - 5,000             $1.10

  • 201 - 1,500                $1.25

  • 1 - 200                       $1.49

Cost per Unit Includes

  • Receiving

  • Inspection

  • Label Removal

  • All Labeling (FNSKU, Suffocation Warning, Fragile, Shipping, etc.)

  • Rubber bands for shoes

  • Storage for up to 14 days

Bundling

  • $0.50/bundle to bundle up to 3 items

  • $0.10/bundle for each item after 3 items

  • Bundling includes bagging, labeling, and processing,

  • Bundling cost is in addition to per unit cost.

Storage

  • $0.60 per cubic foot per month

  • Prorated after initial 14 day period

Customer Returns

  • $1.00 per item for processing, re-bagging, or disposal as per client request.

Supply Pricing

Bags

Poly  3"x6" to 12"x18"          $0.20

Poly 14"x20" to 24"x32"       $1.00

Bubble bags                        $0.50

Bubble Wrap Large              $1.00

Bubble Wrap Extra Large    $1.50

Boxes

New

  • Small                             $2.00

  • Medium                         $2.25

  • Large                             $3.00

  • Extra Large                   $3.25

No charge for reusing boxes

The state of Montana is tax free on goods and services. The tax savings alone pay for most of our services. You can rest easy knowing that our Amazon 3pl is working to ensure that your inventory is prepped and shipped in a timely manner and order accuracy of the highest level.

For answers to our Frequently Asked Questions, go to our FAQ

To get started with Montana Prep Solutions please Contact Us.